Objawy alkoholizmu

Objawy alkoholizmu

Alkoholizm jest chorobą, którą należy odpowiednio leczyć – co do tego stwierdzenia większość osób jest zgodna. Nie zawsze jednak łatwo jest rozpoznać, kiedy jest się jeszcze „entuzjastą alkoholu”, a kiedy osobą uzależnioną. W tym rozpoznaniu pomogą Ci kryteria uzależnienia! Najczęsze objawy alkoholizmu:

Przymus picia

Znasz powiedzenie: „pijak pije, bo chce, a alkoholik dlatego, że musi”? Stanowi ono oczywiście uproszczenie, ale rzeczywiście wskazuje na coś ważnego – osoba uzależniona traci kontrolę nas swoim zachowaniem. Picie alkoholu staje się dla niej tak ważne, jak zaspokajanie innych potrzeb życiowych, takich jak jedzenie czy spanie. Alkoholik, kiedy jest spragniony etanolu, postrzega odmówienie sobie picia jako akt heroizmu, który zwykle jest poza jego zasięgiem.

Picie mimo szkód

Zdrowa osoba nie upije się wieczór przed ważnym egzaminem lub rozmową kwalifikacyjną. Osoba dotknięta problemem uzależnienia nie zważa jednak na negatywne konsekwencje picia i spożywa alkohol także w „niesprzyjających” okolicznościach. Wiele osób przynajmniej raz w życiu nadużyło alkoholu – widok zasmuconej rodziny lub wstyd przed znajomymi sprawia jednak, że na ogół staramy się kontrolować. Dla alkoholika zawód najbliższych może nie mieć żadnego znaczenia.

Zespół abstynencyjny

Od alkoholu uzależnia się zarówno ciało, jak i umysł. Kiedy alkoholik nie ma dostępu do wódki lub piwa, może odczuwać przykre dolegliwości cielesne, takie jak uderzenia gorąca, drżenie rąk, ale także gorsze samopoczucie i rozdrażnienie. W skrajnych przypadkach osoby z zespołem abstynencyjnym mogą podejmować działania zakazane przez prawo, byłe tylko zdobyć alkohol lub środki na niego – na przykład kraść lub wyłudzać pieniądze.

Wzrost tolerancji

Alkohol etylowy jest trucizną. Jeśli wypijemy zbyt dużo, zaczynamy czuć się źle – na przykład wymiotujemy, boli nas głowa i czujemy się skołowani. Jednym z objawów uzależnienia jest to, że stopniowo możemy (a nawet musimy) wypijać coraz więcej, by poczuć szumienie w głowie. Niestety, wysoka tolerancja na alkohol często spotyka się z podziwem otoczenia, co nie ułatwia podjęcia refleksji nad swoim stanem zdrowia. Co ciekawe, po jakimś czasie następuje załamanie – niektórzy alkoholicy są w stanie upić się jednym piwem, co wiąże się z uszkodzeniem organów wewnętrznych.

Koncentracja życia na piciu

Dla osoby zdrowej alkohol bywa dodatkiem do imprezy albo wieczoru z ukochaną osobą, który nie jest jednak najważniejszy w życiu. Inaczej jest w przypadku uzależnienia – osoba chora na alkoholizm niejako „urządza” swoje życie tak, aby zawsze znaleźć okazję do spożycia alkoholu. Często takie dążenia są podświadome – na przykład zawieramy znajomości tylko z takimi osobami, które również nie stronią od alkoholu. Alkoholicy często zaniedbują inne przyjemności i rozrywki, byle tylko móc „oddawać się” spożywaniu alkoholu. Cierpią przez to ich relacje rodzinne i kontakty społeczne. Jeśli podejrzewasz, że możesz być uzależniony od alkoholu, powinieneś czym prędzej podjąć leczenie. Pamiętaj, że z pomocą specjalistów powrót do normalnego życia jest jak najbardziej możliwy!

 

Oczywiście to tylko klika typowych objawów alkoholizmy. W zależności od osoby, skłonności objawy alkoholizmy mogą się różnić.