Odtruwanie alkoholowe

Odtruwanie alkoholowe

Lata uzależnienia od alkoholu potrafią wyniszczyć ciało i umysł człowieka. Na szczęście współczesna medycyna i psychologia znają sprawdzone sposoby, by pomóc chorym odzyskać wolność. Przełomem w życiu cierpiących na alkoholizm jest zapisanie się na detoks, czyli „kontrolowane” odtruwanie organizmu.

Toksynom już dziękujemy

Odtruwanie alkoholowe jest właściwie pierwszym etapem naszego zdrowienia – następuje zaraz po podjęciu przez osobę uzależnioną decyzji o leczeniu. Jest to niezwykle istotny element – komórki ciała muszą oczyścić się i zregenerować, a mózg (i wszystkie inne organy wewnętrzne) muszą „przełączyć się” na tryb funkcjonowania bez etanolu. Odtruwanie może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami – tak zwanymi objawami odstawiennymi. Są one konsekwencją przerwania dostarczania do organizmu toksycznej substancji, od której byliśmy uzależnieni. Wiele osób podczas odtruwania skarży się na drżenie rąk, nadmierną potliwość lub niestabilność emocjonalną – jeśli jednak będziemy wytrwali, objawy na pewno ustąpią. Oczywiście odtruwanie (zwłaszcza po wielu latach nadużywania alkoholu) powinno być prowadzone pod okiem specjalistów, którzy w razie potrzeby będą mogli na przykład podać nam leki łagodzące dolegliwości. Detoks alkoholowy kończy się w chwili, kiedy osoba jest trzeźwa, nie ma objawów abstynencyjnych, a jej procesy psychiczne są stabilne.

Jak sobie pomóc dzięki detoksowi alkoholowemu

Niezwykle istotna podczas tego etapu leczenia jest wytrwałość. Niektóre osoby poddają się, kiedy doświadczają objawów odstawiennych. Warto spojrzeć na to inaczej: występowanie tego rodzaju dolegliwości wskazuje na to, jak bardzo byliśmy zniewoleni. Poza tym, bóle głowy czy pobudzenie zwykle mijają po kilku bądź kilkunastu godzinach. Pamiętajmy, że odtruwanie jest dla naszego organizmu „ciężką pracą” – stąd bardzo ważne jest odpowiednie odżywanie. Duża ilość warzyw, lekkostrawne posiłki i systematyczne uzupełnianie płynów mogą znacznie ograniczyć, a nawet zupełnie wyeliminować przykre objawy odstawienia alkoholu. Osoby, które zbliżają się już do końca odtruwania, mogą medytować lub trenować uważność, co sprzyja zachowaniu spokoju oraz pomaga nieco „urozmaicić” plan swojego dnia. Każda wielka zmiana w życiu wymaga poświęceń. Podejmując niełatwą decyzję o detoksie, dajemy sobie najwspanialszy możliwy prezent – szansę na bycie lepszym sobą. Zapraszamy do naszego ośrodka terapii uzależnień.