Uzależnienie od leków przeciwbólowych

Uzależnienie od leków przeciwbólowych

Jedna z najbardziej rozpoznawanych postaci kultury masowej, dr House, był uzależniony od leków, które przynosiły mu ulgę od bólu. Skoro scenarzyści serialu o wybitnym lekarzu postanowili poruszyć ten temat, warto dowiedzieć się, czym jest i kogo może dotknąć uzależnienie od środków przeciwbólowych.

Ważne, że nie biorę narkotyków!

To jedno ze zdań, które najczęściej słyszą bliskie osoby, gdy pytają, dlaczego ktoś od dawna przyjmuje końskie dawki leków. Tymczasem uzależnienie od leków i od narkotyków są do siebie bardzo podobne! Zarówno jedno, jak i drugie, to tak zwane uzależnienia substancjalne, czyli od określonej substancji. Różni je jedynie legalność substancji psychoaktywnej, którą się przyjmuje – leki są zupełnie legalne (niektóre dostępne na receptę), stosowanie narkotyków wiąże się zaś z konsekwencjami prawnymi. Tymczasem stosowane w nadmiarze leki mogą wyniszczyć organizm tak samo, jak narkotyki – wywołując uszkodzenie organów wewnętrznych, zwłaszcza ośrodkowego układu nerwowego, mogą sprowadzić człowieka do roli „zakładnika” nałogu. Osoby nadużywające leków przeciwbólowych mogą doświadczać zmienionych stanów świadomości tak samo, jak stosujący niedozwolone psychostymulanty.

Kto się uzależnia i co na to rodzina

Ofiarami tego uzależnienia, jak nietrudno się domyślić, często padają osoby, które cierpią na przewlekły ból i przez dłuży czas zażywają silne leki przeciwbólowe, do których przyzwyczaja się ich organizm. Z drugiej strony jednak wiedza na temat różnych leków jest dziś łatwo dostępna w Internecie, zatem niekiedy po silne medykamenty sięgają także osoby, które nie cierpią z powodu żadnych dolegliwości, lecz po prostu chcą poznać „moc” takich środków. Uzależnienie od leków nie wiąże się z tak silną stygmatyzacją, jak zażywanie narkotyków – z tego powodu problem często pozostaje niezauważony. Bliscy osoby uzależnionej wiedzą po prostu, że dana osoba przyjmuje jakieś tabletki – i, niestety, nie myślą nawet o tym, że życie tej osoby jest już naznaczone uzależnieniem.

Czy istnieje lek na lekomanię?

Przy leczeniu lekomanii lekarze starają się ograniczać stosowanie innych leków, choć czasami bywają one niezbędne. Zdarza się, że dana osoba po zupełnym odstawieniu środka przeciwbólowego nadal będzie odczuwała ból – aby temu zapobiec, niekiedy zmienia się substancję czynną lub stosuje inne metody łagodzenia bólu (na przykład hipnoterapię). Niezbędna jest także psychoterapia, leczenie odwykowe oraz ocena ogólnego stanu organizmu – proces zdrowienia często wiążę się z koniecznością wyleczenia dysfunkcji, które „przypadły w udziale” osobie cierpiącej na lekomanię. Osoby zmagające się z uzależnieniem od leków przeciwbólowych na ogół nie potrzebują pomocy prawnej, tak jak narkomani. Z drugiej strony już zawsze będą musiały „mieć się na baczności”, wchodząc do apteki – leki przeciwbólowe są przecież dostępne na wyciągnięcie ręki!

Leki przeciwbólowe istnieją po to, by poprawiać jakość życia osobom chorym. Nigdy jednak nie należy przekraczać zalecanej dawki ani przyjmować innych leków, niż zalecił nam lekarz czy farmaceuta. Wtedy lek będzie dobrodziejstwem, a nie przekleństwem!