Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu

Większość Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą, którą powinno się leczyć. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak przebiega tego rodzaju leczenie. Jeśli więc Ty lub ktoś z Twojego otoczenia ma problem z alkoholem – przeczytaj poniższy artykuł. Wiedza jest Twoim sprzymierzeńcem!

Klucz do wolności i pozbycia się uzależnienia od alkoholu

Zarówno w przypadku leczenia uzależnienia od alkoholu, jak i innych uzależnień, pierwszym krokiem jest przyznanie samemu przed sobą, że jesteśmy chorzy i nie panujemy już nad swoim życiem. Wiele osób przez lata żyje w „systemie” kłamstw, których adresatem są… oni sami. Ludzie, którzy mają problem z alkoholem, często wmawiają sobie, że mają kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu, że „inni piją więcej” czy że „skoro pracuję, nie jest jeszcze tak źle”.

Niestety, brak szczerości ze sobą samym uniemożliwia leczenie – jeśli zaprzeczamy temu, że jesteśmy chorzy, nikt nie będzie w stanie nam pomóc wbrew naszej woli. Kiedy jednak zrozumiemy już, że to nie my, ale alkohol tak naprawdę sterujemy naszym życiem, możliwe jest podjęcie terapii, która pomoże nam odzyskać wolność. Zobacz nasze ośrodki dla uzależnionych od alkoholu.

Uzależnienie od alkoholu da się wyleczyć

Bardzo ważnym elementem odzyskiwania zdrowia jest etap leczenia odwykowego. Ktokolwiek czytając te słowa ma na myśli obskurny oddział szpitalny, niech będzie spokojny – dzisiaj odwyki alkoholowe (zwłaszcza te prowadzone przez osoby prywatne) są miejscami przyjaznymi i wyglądającymi bardzo estetycznie. Na tym etapie ciało osoby uzależnionej oczyszcza się z toksyn, zaś obserwacja jej przez specjalistów w zakresie medycyny umożliwia zaobserwowanie niepokojących objawów odstawiennych oraz szybkie zaradzenie im. Odwyk pozwala także przetrwać najtrudniejsze momenty, jakich doświadcza osoba, która chce rozpocząć nowe życie.

Naprawić psychikę

Leczenie alkoholizmu musi także łączyć się z psychoterapią – najlepiej, jeśli będzie ona prowadzona przez specjalistę od uzależnień substancjalnych, czyli od substancji. Terapia pozwala przyjrzeć się całemu swojemu życiu i odkryć, co sprawiło, że w ogóle sięgnęliśmy po alkohol. Nierzadko bywa przecież tak, że ludzie zaczynają pić, aby uciec przed swoimi problemami i niepowodzeniami – rolą terapeuty jest pomoc w wypracowaniu bardziej przystosowawczych sposobów na radzenie sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Psychoterapia jest także wspaniałą okazją do przemyśleń na temat tego, jak budujemy relacje z innymi osobami, a także ulepszenia „modelu”, jaki stosowaliśmy do tej pory. Pomoc psychologiczna może mieć charakter indywidualny lub grupowy.

Proces zdrowienia nie kończy się oczywiście wraz z wyjściem z ośrodka. Osoba, która zmagała się z uzależnieniem, musi stawić czoła wyzwaniu naprawienia więzi rodzinnych i zawodowych, a często także „podratować” swoje zdrowie, nadszarpnięte przez alkohol. Przede wszystkim należy jednak niezłomnie wierzyć w to, że dzięki pomocy specjalistów oraz sile woli nowe życie jest możliwe!