Uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków

Jak feniks z popiołów. Czym jest i jak się leczy uzależnienie od narkotyków?

Narkomani, czyli osoby uzależnione od narkotyków, są jedną z najbardziej dyskryminowanych grup. Wiele negatywnych emocji bierze się z niewiedzy, część – z lęku przed tą, niewątpliwie straszną, chorobą. Na szczęście jednak współczesna medycyna i psychologia umożliwiają pokonanie tego nałogu!

Ciało, umysł, duch Prawdopodobnie każdy z nas o tym słyszał, lecz sądzę, że warto o pewnych sprawach przypominać – uzależnienie od narkotyków wpływa destrukcyjnie na każdy aspekt naszego życia. Organy wewnętrzne, życie duchowe i zdolność do nawiązywania trwałych relacji społecznych zostają upośledzone przez działanie substancji, od której jesteśmy uzależnieni.

Oczywiście, każdy narkotyk działa inaczej – niektóre z nich uzależniają po kilku miesiącach stosowania, inne – jak na przykład szczególnie niebezpieczna heroina – mogą zniewolić człowieka już przy pierwszym użyciu. O uzależnieniu mówimy wtedy, kiedy dana osoba odczuwa przymus przyjmowania substancji, następuje u niej wzrost tolerancji na substancję, a jej życie koncentruje się wokół zażywania narkotyku – pomimo widocznych szkód.

Rysopis narkomana

Myliłby się ten, kto sądziłby, że narkotyki zażywają jedynie kryminaliści i osoby z półświatka. Wielu ludzi wykształconych, dobrze sytuowanych i rozpoznawanych społecznie również zmaga się z tym uzależnieniem – niekiedy jest to desperacka próba ucieczki przed stresem i odpowiedzialnością, jaka wiąże się z wykonywaniem wielu zawodów. Warto również wiedzieć, że „odsłoną” narkomanii jest również lekomania – tyle, że w jej przypadku substancją uzależniającą jest ta zawarta w środkach uspokajających, psychotropowych lub przeciwbólowych. Choć narkomania zawsze niszczy ciało od środka, niekiedy narkomani przez długie lata potrafią wyglądać atrakcyjnie. Wszystko zależy indywidualnych uwarunkowań organizmu oraz rodzaju stosowanej substancji. Prawdą jest natomiast, że narkomani są szczególnie narażeni na występowanie niektórych chorób – na przykład wirusa HIV lub zapalenia wątroby, a także problemów neurologicznych – narkotyki negatywnie wpływają na działanie układu nerwowego człowieka.

Droga ku zdrowiu

Wbrew wielu obiegowym opiniom, uzależnienie od narkotyków również da się pokonać. Kluczem jest – jak w przypadku każdego uzależnienia – silna wola oraz dobór odpowiednich form pomocy. Niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który oceni nasz stan zdrowia oraz skieruje na odpowiednie badania – narkomania wyniszcza przecież nasz organizm. Niezwykle pomocne jest leczenie odwykowe – organizm musi oczyścić się z toksyn, aby móc za jakiś czas podjąć normalną pracę. Potrzebna jest również opieka terapeuty uzależnień, psychiatry oraz indywidualna praca z psychologiem – należy wypracować efektywne sposoby radzenia sobie ze stresem oraz uporać się z istniejącymi zaburzeniami emocjonalnymi lub osobowości, które często współwystępują z narkomanią.

Narkomania nie jest klątwą, jest chorobą – a choroby należy leczyć. Niezależnie od tego, jak bardzo narkotyki zmieniły nasze życie – zawsze możemy wejść na drogę powrotną i odzyskać szczęście.