Historia Szkoły w Kamyku
Kamyk to miejscowość położona w pd.- zach. części Wyżyny Wieluńskiej. Prawdopodobnie, niegdyś, za zasługi wyświadczone Ludwikowi Węgierskiemu, przy objęciu tronu w Polsce w 1370 r., Władysław II Opolczyk otrzymał w charakterze lenna Księstwo Wieluńskie z grodami i przynależnymi okręgami. Wśród osad, które zaliczamy do włości Opolczyka, znalazł się także Kamyk.
Ze względu na bliskość terytorialną możemy przypuszczać, że okolica została prawie doszczętnie zniszczona podczas najazdu szwedzkiego, podobnie zresztą jak Kłobuck.
Jednak legenda krążąca wśród mieszkańców Kamyka głosi, że dawno temu, za bujnym borem, modrym potokiem i kamiennym wysokim murem, powstałym wskutek usuwania gruzów z odległej wioski, znajdowała się okolica niezamieszkana dotąd przez nikogo. Gleby jej były żyzne i urodzajne. Pewnego dnia bogaty szlachcic z żoną, trzema synami oraz służbą przejeżdżał nieopodal tego miejsca. Zachwyciły go tutejsze pejzaże: zielone łąki, wysokie drzewa i niewielkie strumyki wijące się pomiędzy roślinnością. A i zwierzyny tu nie brakowało: sarny, dziki, jelenie, lisy pokonywały leśne ścieżki. Szlachcic szukał miejsca, w którym mógłby osiąść na stałe. Postanowił założyć własną wioskę. A że na terenie lasu znajdowały się bardzo duże ilości drobnych kamyczków, większych kamieni i ogromnych głazów, pan zdecydował nazwać wieś „Kamyk”. Chłopi uprawiali gleby i osiągali obfite plony. Natomiast kamycki szlachcic i jego rodzina żyli długo w dostatku oraz szczęściu.
W 1840 roku nowi właściciele Kamyka- Kołaczkowscy, wznieśli w miejscowości swą piękną i okazałą rezydencję. Budowla, nazwana przez mieszkańców „Dworkiem”, przetrwała do dnia dzisiejszego stając się wizytówką i znakiem rozpoznawczym. Od 30 kwietnia 1950 r. znajdowała się tu szkoła podstawowa, która działała do 4 listopada 1962 r. Następnie przeniesiono ją do nowowybudowanego budynku, gdzie funkcjonuje po dziś dzień. 16 sierpnia 1962 r. zostaje zarejestrowana jako szkoła nr 480 na liście Szkół Pomników Tysiąclecia Państwa Polskiego. 4 listopada 1962 r. nastąpiło oficjalne jej otwarcie, a 5 listopada, w pierwszym dniu nauki, odnotowano 251 uczniów w tym 133 chłopców. Obecnie w budynku znajduje się Zespół Szkolno- Przedszkolny, do którego uczęszczają dzieci z Kamyka, Borowianki, Nowej Wsi i Kopca. Przedszkole liczy 62 podopiecznych, szkoła podstawowa 157 a gimnazjum 79 uczniów. We wszystkich oddziałach pracuje 32 nauczycieli. Szkoła posiada własną bibliotekę z czytelnią, halę sportową, salę gimnastyczną, siłownię oraz stołówkę z zapleczem kuchennym. 29 października 2007 r. całemu Zespołowi nadano uroczyście imię gen. Józefa Bema.
Przy szkole, od 1950 r., działa klub sportowy „Pogoń Kamyk”, który występował w klasach C, B i A.
Comments are currently closed.