Kompulsywne odżywianie

waga-jablko-centrymetr-kompulsywne-odzywianie-terapia

Nagłe napady jedzenia – czy to uzależnienie?

Częste spożywanie jedzenia by zaspokoić smutek lub zmartwienie może doprowadzić taką osobę do kompulsywnego objadania się.  Nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień oferuje dwa rodzaje leczenia nałogowego obżarstwa, gdzie uzyskaliśmy wynik pozytywny kuracji.

Kompulsywne Odżywianie – Objawy i Leczenie uzależnienia od jedzenia

Kompulsywne odżywianie nazywane jest także uzależnieniem od jedzenia i objawia się ono nagłymi napadami jedzenia. Podczas takiego ataku osoba spożywa zazwyczaj bardzo duże ilości różnorodnego pokarmu, ale nie odczuwa sytości. Napady mają zazwyczaj podłoże psychologiczne – osoby cierpiące na kompulsywne odżywianie, w większości przypadków chcą w pewien sposób zaspokoić swój smutek,zmartwienie spożywając duże, często nienaturalne lub niezdrowe ilości posiłków, co może przełożyć się na przytycie (a to u kobiet z kolei może wywołać silną i ciężką do wyleczenia depresję) lub utratę zdrowia. Trzeba tutaj zaznaczyć, że tego typu uzależnienie często ma troszeczkę inny charkter niż uzaleznienie od substancji psychoaktywnych

Napady obżarstwa najczęściej dotykają kobiety w wieku od 16 – 35 lat. Kobiety to właśnie najczęściej narażona grupa gdyż właśnie w wieku młodzieńczym często zaspokajają swój smutek lub niepowodzenie w miłości, szkole, pracy wchłaniając duże ilości kalorii. Takie objadanie się może przełożyć się na podłoże psychiczne gdzie występuje w późniejszym etapie wstyd, zażenowanie i poczucie winy co prowadzi do depresji.

 

Objawy jedzenia kompulsywnego są następujące:

  • jedzenie nawet wtedy, gdy nie jest się głodnym,
  • kontynuowanie jedzenia mimo wystąpienia fizycznych dolegliwości – mdłości,
  • jedzenie mimo odczuwanego bólu i dyskomfortu,
  • duże zainteresowanie jedzeniem,
  • brak kontroli nad spożywanymi produktami,
  • nocne podjadanie,
  • trzymanie epizodów przejadania się w sekrecie przed innymi,
  • jedzenie kompulsywne stanowi sposób na zmniejszenie odczuwanego napięcia,
  • po epizodzie przejadania się pojawiają się wyrzuty sumienia

Leczenie obżarstwa – terapia indywidualna

Jeśli dotyczy Cię ten problem zadzwoń i umów się na konsultację oraz podejmij terapię indywidualną. Ten rodzaj terapii polega na spotkaniach z terapeutą. Częstotliwość spotkań jest uzgadniana wspólnie na pierwszym, wstępnym spotkaniu.

 

 

Każda nawet największa zmiana zaczyna się od małego kroku.

Niech tym krokiem będzie telefon do mnie.

+48 575 904 908